Tworzymy przestrzenie dla dzikiego życia. Działamy w terenie organizując warsztaty i akcje wolontariackie, dzielimy się wiedzą o tym, jak wspierać bioróżnorodność. Poznaj nasze projekty.
Wspieramy bioróżnorodność
Jak działamy?
Ochrona siedlisk
Obejmujemy opieką dzikość – chronimy bioróżnorodność terenów prywatnych i publicznych. Zachęcamy do traktowania prywatnych ziem z sercem dla bioróżnorodności.
Edukacja
Spacery, warsztaty, webinary oraz publikacje online – wykorzystujemy każdą okazję do dzielenia się wiedzą i inspirowania do zwiększania bioróżnorodności na okolicznych lub własnych kawałkach Ziemi.

Wolontariaty
Działamy wspólnie, angażując osoby chcące zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Zapraszamy do akcji usuwania gatunków inwazyjnych, nasadzeń i innych.
Projekty dla firm
Tworzymy okazje do wsparcia dzikich kawałków Ziemi w całej Polsce. Oferujemy możliwość dołączenia do szczególnych projektów ochronnych Parków Narodowych.

Tu rośnie bioróżnorodność
Tereny oddane dzikości
Uważamy, że każdy kawałek Ziemi można przekształcić w kwitnący życiem ekosystem. Działamy na terenach Fundacji, którymi zarządzamy ekologicznie i gdzie wspieramy powstawanie nowych siedlisk. Na ten moment Fundacja opiekuje się trzema działkami o różnym charakterze, są to: podmokła łąka, pionierski las zdominowany przez gatunki inwazyjne i pionierski las o dużej różnorodności gatunków rodzimych.
Rezerwat dla dzikich pszczół
Pszczeli Zakątek w Łukowie
Współpracujemy z UM w Łukowie w celu zapewnienia najlepszych warunków w planowanym rezerwacie, który potrzebuje między innymi czynnej ochrony przed gatunkami inwazyjnymi oraz utrzymania charakteru siedliska.
Można pomyśleć, że powstający rezerwat dla dzikich pszczół w Łukowie to zwieńczenie długiego procesu walki o ochronę tego kawałka Ziemi (z zaangażowaniem wielu osób), jednak traktujemy to jako punkt wyjścia do szerszych działań ochronnych dla zapylaczy na terenie całej Polski.


Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie
Edukacja i lokalny wolontariat
Choć Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie jest tłumnie odwiedzany, w pewnym sensie pozostaje także zapomniany. Jeziorko w centrum miasta kojarzone jest mocniej jako kąpielisko. Chcemy przypominać, że to miejsce o dużej wartości przyrodniczej – organizując warsztaty, akcje wolontariackie i współpracując ze społecznością.
Partnerstwo dla dzikości
Wspieraj projekty Parków Narodowych
Razem z polskimi Parkami Narodowymi dbamy o zachowanie krajobrazu i siedlisk chronionych gatunków zwierząt. W działania angażujemy organizacje chętne do inwestowania w przyszłość Ziemi. Współpraca ta tworzy szansę na wolontariat pracowniczy w dzikim sercu najcenniejszych ekosystemów Polski.
Chcesz dowiedzieć się więcej o projektach z PN?
Skontaktuj się:




Dzikie spotkania w Mrowisku
Webinary online
…dla każdej osoby, która chciałaby zrobić coś dobrego dla bioróżnorodności – w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Zapraszamy na wykłady i dyskusję z osobami przyrodniczymi, które opowiadając przystępnym językiem o swojej specjalności, dają wskazówki, jak pomagać “na własnym podwórku”. Liczymy, że efektem jest wiele wspaniałych historii międzygatunkowego wsparcia.
Wolontariat pracowniczy
Akcja w terenie
Wolontariusze żyją dłużej! A do tego są bardziej zrelaksowani, mają większą zdolność koncentracji i rzadziej chorują. Zapraszamy na wyjątkowy dzień spędzony na łonie natury – wśród łąk, lasów, na terenach cennych przyrodniczo. Będzie okazja do pracy fizycznej, ale też do rozmowy i obserwacji dzikości. Wspólne działania na rzecz przyrody to nie tylko realna pomoc w ochronie bioróżnorodności, ale też świetna okazja do integracji.
Dowiedz się więcej:


Warsztaty przyrodnicze
Wydarzenia i spacery
Organizujemy spacery przyrodnicze i różnorodne warsztaty dla dorosłych oraz dzieci. Podczas lepienia bomb kwietnych lub składania budek lęgowych opowiadamy o dzikości i o tym, jak nasze oddolne działania mogą ją wspierać. Dbamy o edukację połączoną z przygodą. Czasami wchodzimy też do wody, by pokazać z bliska najmniejsze istoty, których działalność jest tak ważna dla ekosystemu. Wymyślmy i zorganizujmy coś razem!
Dowiedz się więcej:
Szepczące drzewa
Opowieści z korzeni
Usłysz szum wiatru w liściach i zanurz się w opowieści, którą może snułoby drzewo, gdyby mogło mówić ludzkim głosem. Razem z pisarką Sylwią Stano stworzyliśmy serię narracji, które pobudzają wyobraźnię i pozwalają docenić obecność drzew w otoczeniu. Opowieści można usłyszeć dzięki urządzeniom umocowanym na drzewach. Projekt wędruje, więc może niedługo będzie w Twojej okolicy?
Dowiedz się więcej:
