Witaj w mrowisku

Za nazwą naszej Fundacji Zielona Mrówka kryje się założenie, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zmieniać otaczający nas świat. Aby stawić czoła globalnym wyzwaniom potrzebne są nasze połączone wysiłki dokładnie jak w społeczności mrówek.

 

Razem działamy jak w mrowisku

Symbol współpracy

Mrowisko symbolizuje współpracę, solidarność i skuteczność. Nasza fundacja to “mrowisko” ludzi z różnorodnymi umiejętnościami i pasjami, którzy razem pracują nad ochroną przyrody.

Siła zespołu

W mrowisku każda mrówka pełni określoną funkcję, pracując na rzecz wspólnego dobra. Choć pojedyncza mrówka może wydawać się mało istotna, to dopiero dzięki wspólnemu wysiłkowi mrowisko funkcjonuje jako spójny organizm. Podobnie jest z naszymi działaniami na rzecz środowiska – każda inicjatywa, ma znaczenie.

Rysunkowe mrowisko

Rola jednostki

Każdy wolontariusz, ekspert, sympatyk wnosi do tego mrowiska swój wkład, sprawiając, że wspólnie jesteśmy w stanie realizować cele, które indywidualnie byłyby trudne do osiągnięcia.

Inspiracja naturą

Staramy się naśladować naturę, gdzie współpraca jest kluczowa dla zachowania równowagi ekosystemów. Nasze działania są jak praca mrówek – niepozorne, ale sumarycznie przynoszące istotne korzyści dla środowiska. Każdy z nas, tak jak mrówka, ma swoje zadanie do wykonania, które składa się na sukces całego mrowiska. 

Co możesz zrobić dla bioróżnorodności?

Działaj lokalnie dla polskiej przyrody

Lokalna przyroda potrzebuje Twojej uwagi i sprawczości. Możemy przywrócić jej bogactwo ekologiczne, które przyciągnie ptaki, zapylacze i inne zwierzęta. Weź udział w akcji, informuj lub poleć teren do wykupu i uwolnienia bioróżnorodności. Suma gestów dla przyrody pozwala stawić czoła dużym wyzwaniom.

Zadbaj o wybrany kawałek Ziemi

Dołącz do sieci opiekunów gruntów zarządzanych ekologicznie. Korzystaj z doradztwa Fundacji Zielona Mrówka lub oddaj pole do działania na rzecz bioróżnorodności. Udziczanie terenów, polegające między innymi na wprowadzaniu wielu gatunków roślin, sprzyja zasiedlaniu ich przez zwierzęta i wzmacnia odporność na zmiany klimatu.

Zielona mrówka czyli…

Zaczynaliśmy w 2019 roku od małego Klubu Zielonej Mrówki – koleżeńskiej inicjatywy, która pozwoliła nam działać na niewielką skalę i omawiać większe pomysły. W czasach pandemii spotykaliśmy się online i rozmawialiśmy o rzeczach dla nas ważnych. Okazało się, że to co nas łączy to troska o stan planety dla przyszłych pokoleń.

Razem zaczęliśmy dbać o “zapomniany” kawałek Ziemi jednego z członków klubu. Postanowiliśmy zwiększyć walory ekologiczne tego obszaru, rozpoczęliśmy proces usuwania gatunków inwazyjnych. W bliskich nam dzikich miejscach organizowaliśmy akcje zbierania śmieci i innych czynów społecznych.

Wiedzieliśmy, że moglibyśmy zdziałać dużo więcej działając oficjalnie i współpracując ze społecznością oraz specjalistami. Dojrzewała u nas decyzja o ustanowieniu Fundacji Zielona Mrówka, która mogłaby objąć opieką większy kawałek otaczającego nas świata bioróżnorodności.

W rok 2024 weszliśmy jako członkowie Fundacji Zielona Mrówka. W styczniu zakończyliśmy wszelkie formalności związane z rozpoczęciem oficjalnej działalności. Pierwszym ważnym gestem było przekazanie w majątek Fundacji lasu w Turzy Małej, którym przez lata opiekował się klub. Jesteśmy wdzięczni za gest przyjaciela Zielonej Mrówki oraz okazane nam zaufanie.

Dzięki środkom fundatorów mogliśmy pozyskać dodatkowe 2 obszary, które dzięki wspieraniu naturalnej bioróżnorodności stają się miejscem życia wielu istot. To tereny eksperymentalne, o różnych uwarunkowaniach, które służyć będą edukacji i tworzeniu pozytywnego modelu ekologicznego zarządzania gruntem

Jakie działania zaplanujemy wspólnie?

Zespół Fundacji Zielona Mrówka

Nasze mrowisko tworzą ludzie pełni pasji i zaangażowania, którzy codziennie pracują na rzecz ochrony bioróżnorodności. Każdy z nas wnosi unikalne umiejętności, a razem tworzymy zespół, który działa dla natury.

Ewa

Prezeska

Odpowiada za rozwój działalności Fundacji. Z wykształcenia mgr Zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Warszawskim. Interesują ją adaptacja do zmian klimatu, zrównoważony rozwój i wspieranie bioróżnorodności. 

Marta

Członkini zarządu

Absolwentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Pasję do bioróżnorodności rozwija od dziecka, a dziś uczy wrażliwości na naturalne środowisko swoje dzieci.

Grzegorz

Członek Rady Fundacji

Tajemniczy Grzegorz

 

Maciej

Przewodniczący Rady

Ekspert ds. systemów zarządzania. W Fundacji Habitat for Humanity Poland uruchomił pierwszy w Polsce sklep charytatywny ReStore, oparty na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego i ponowne wykorzystanie materiałów.

Przemysław

Koordynator projektu

Absolwent leśnictwa na SGGW oraz studiów podyplomowych z zarządzania środowiskiem i rolnictwa. Zaangażowany w ochronę bioróżnorodności, łączy wiedzę z praktycznymi rozwiązaniami na rzecz CSRD i ESG.

Natalia

Specjalistka ds. komunikacji

Projektantka treści z wieloletnim doświadczeniem w pracy z biznesem i organizacjami pozarządowymi. Czujna obserwatorka życia na Ziemi, obywatelka lasów i łąk.

 

Mikołaj

Specjalista sozologicznego zarządzania gruntami

Specjalista ds. owadów zapylających i Inwazyjnych Gatunków Obcych, przyrodnik, społecznik i popularyzator wiedzy o przyrodzie. 

Renata

Fundraiserka

Z wykształcenia specjalistka z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem społecznym (MBA). Posiada bogate doświadczenie we współpracy z biznesem – szczególnie w obszarze ESG i CSR.

Masz inny pomysł? Skontaktuj się

Bioróżnorodność ma nieskończenie wiele wariantów

Fundacja Zielona Mrówka

kontakt@zielonamrowka.org

Zapisz się do newslettera
Skip to content