Tu rośnie bioróżnorodność

Uważamy, że każdy kawałek Ziemi można przekształcić w kwitnący życiem ekosystem. Działamy na terenach Fundacji, którymi zarządzamy ekologicznie i gdzie wspieramy powstawanie nowych siedlisk. Doradzamy włascieil(k)om gruntów o różnej skali i zastosowaniu.

Tereny fundacji oddane dzikości

Wybieramy obszary, które warto chronić przed antropopresją i rozwijamy ich potencjał bioróżnorodności

Bagno

711 m²
Podmokła łąka

Łąka położona pomiędzy rzeką a rowem melioracyjnym, o okresowo zalewowym i podmokłym charakterze, to obszar o wyjątkowym potencjale bioróżnorodności. Rozpoczęliśmy przekształcenia mające na celu stworzenie schronień dla ptaków i uruchomienie banku nasion zawartego w glebie. W projekcie jest utworzenie niewielkiego rozlewiska dla płazów.

Świdrygały

4 700 m²
Las pionierski

Obszar porośnięty młodym drzewostanem, z naturalnie rozwijającą się roślinnością podszytu –  to przykład wczesnej sukcesji ekologicznej na terenie porolnym. Dzięki zróżnicowanej strukturze młodego lasu i bujnej roślinności, stanowi on ostoję bioróżnorodności, przyciągając różnorodne gatunki zwierząt i ptaków. Jednocześnie wyróżnia się malowniczym, naturalnym krajobrazem.

Turza Mała

10 800 m²
Las pionierski

Młody las w Turzy Małej ma bogaty skład gatunkowy, który planujemy wzmocnić nasadzeniami drzew dających  pokarm zwierzętom. Dzięki nachyleniu terenu wytypowaliśmy miejsce odpowiednie do gromadzenia deszczówki, gdzie stworzymy naturalne poidło dzikich zwierząt. Teren wymaga monitorowania gatunków inwazyjnych jak nawłoć kanadyjska i czeremcha amarykańska. 

Tereny prywatne z rosnącą bioróżnorodnością

Poznaj kawałki Ziemi pod opieką osób współpracujących z Fundacją

Działka nad jeziorem

3 600 m²

Bliskość wody, krajobraz jezior i inwazyjne gatunki wprowadzone przez poprzednich właścicieli… Usuwanie sumaka octowca nie należy do przyjemnych zadań, ale jego obszar krok po kroku kurczy się, by ustąpić miejsca naturalnej łące. W jednej części działki znajduje się domek letniskowy i ogród użytkowy, a pozostała część zostanie oddana dzikości.

Fundacja doradza w kwestii doboru rodzimych gatunków roślin, a także wspiera budowę naturalnego stawu i organizuje instalację schronień dla małych ssaków, płazów i ptaków (budki lęgowe).

Warszawski Ogródek

60 m²

Jak wspierać bioróżnorodność w mieście na 60m2 ulokowanych nad podziemnym garażem? Choć taki teren ma sporo ograniczeń, to nadal może wspierać zapylacze oraz ptaki. Na tym terenie pomagamy zakładać łąkę kwietną, budować karmniki dla ptaków i doradzamy, jak stworzyć ekologiczny ogród warzywny.

Domek na Łące

8 000 m²

Działka o naturalnej łące i lesie pionierskim ma duży potencjał wspierania bioróżnorodności. Właściciel chce oddać ją dzikości, wytyczając jedynie ścieżki spacerowe. Mały wykrój posłuży na budowę domu.

Wspieramy zachowanie bogatej gatunkowo łąki i usunięcie gatunków inwazyjnych z najbliższej okolicy (niecierpek). Tworzymy zalecenia dotyczące przyspieszenia sukcesji naturalnej i stworzenie dojrzałego lasu.

Masz inny pomysł? Skontaktuj się

Bioróżnorodność ma nieskończenie wiele wariantów

Fundacja Zielona Mrówka

kontakt@zielonamrowka.org

Zapisz się do newslettera
Skip to content